• -05-18
  • -05-18
  • -05-18 2216
  • -05-18
  • -05-18
  • -05-18 2218
  • -05-18
  • -05-18 2219
  • -05-18
  • -05-18 2220
  • -05-18
  • -05-18
Nézsa cimer

Laluja András szobrászművész

laluja

Laluja András

(Esztergom, 1934. május 28. - Bánk, 1999. június 19.)

Igen, a szó szoros értelmében nem Nézsa szülötte Laluja András. A család 1949-ben költözött haza Nézsára. A középiskolát a váci Piarista Gimnáziumban fejezte be. Később itt, Nézsán találkozott Czinke Ferenccel, aki akkor Nézsán tanított, Czinke fedezte fel, hogy a fiatalember milyen ügyes szobrokat készít. Az ő unszolására és segítségével jelentkezett a Magyar Iparművészeti Főiskolára, ahova 1957-ben felvették.

Molnár Zsolt írja a "Kötődések" (Budapest, 1982) c. kötetben:

02"Indíttatást hallottam már többfélét, de olyan furcsát, mint Laluja Andrásé, még nem. Aligha van a kortárs képzőművészetben olyan alkotó, aki gyermekkorában festmények és szobrok törölgetésével kapta az első impulzusokat. Van valami jelképes ebben az esztergomi epizódban. Olyan műveket tekintett meg naponta, mint M. S. mester Vizitációja, Kolozsvári Tamás Kálvária-oltára Garamszentbenedekről. Mintha az eredendő szépség találkozott volna a nagyszülői jóindulattal (nagyapja a Keresztény Múzeum gondnoka volt), hogyakészségszinten kialakuló érdeklődést, majd értést tovább fokozzák benne rajztanárai. Laluja nem említ neveket, csupán annyit mond, hogy szemléletet adtak. A kesztölci évek alatt - szülei pedagógusok: irányításukkal szlovák kórus, színjátszó csoport működött a faluban - mindenekelőtt a nyelv hatott rá. Két kultúra találkozása, amely a nyitottságot erősítette benne, az egymásmellettiség fontosságát; mindenekelőtt azt, hogya sajátunkat csak úgy tudjuk értékelni, ha a mások művészetét is megbecsüljük.
04Laluja András azóta kétszer járt Görögországban.
Első látogatása után azt mondta ismerőseinek, hogy nem cserélné fel a hegesztőpákát márványfaragó vésővel. Másodszor már nem volt ennyire határozott: szavait az archaikus szobrok arányrendje, a görög szigetek buja vegetációja, Mykéné megégett aranykora irányította. A földrajzi hovatartozást emlegette, a Mediterranum szobrászszemléletű kultúráit és a levegőt, amely átjár minden testet, élőt és élettelent, csak hogy letapogassa a mindenkori ember valóságát.
Laluja Adnrás mindig szeretett utazni. Rajongott az anatóliai fennsíkért, és megpróbálta megérteni a sivatagi beduinok lélektanát Alexandriától délre. Elhajózott Ciprusra, cédrusokat nézett Libanonban, felkereste Rómát, és megtalálta azokat a városokat, ahol a céhbeliek szobrai hétköznapi otthonossággal és látnivalóként népesítik be az olasz tereket ..."

1963-ban szerzett diplomát a Magyar Iparművészeti Főiskolán (díszítő szobrász tanszak), mesterei: Borsos Miklós, Illés Gyula, Dózsa Farkas András.

05A Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola tanára volt.
Monumentális és épületplasztikával foglalkozott, a lemezdomborítás és hegesztés jeles művelője volt. Alkotásait domborított vörösrézlemez elemek hegesztésével, vagy mint kisplasztikáit, megolvasztott fémcseppekből állította össze.
Munkáit embercentrikus tartalom, konstruktív szerkezet s a formaadás lendületes expressziója jellemzi. Több köztéri szobra került felállításra.

Mesterei: Borsos Miklós, Illés Gyula, Dózsa Farkas András.

Születésének 80., halálnak 15. évfordulójára 2014. június 20-21-én emlékkiállításon emlékeztünk a művészre. A látogatókat Styevó Gábor polgármester köszöntötte, , majd Maczkó Mária Magyar Örökség díjas énekművész archaikus énekeit hallgatthattuk meg. Az alkotót Végh József, a Magyar kultúra Lovagja méltatta. Kalmár Nikoletta és Zomborka Petra zeneiskolások rövid műsora után a kiállítást Szarka Péter, a rendezvény szervezője, a kiállítás rendezője nyitotta meg. Az emlékkiállítás képei itt nézhetők meg.

Végh Józsefnek az alkotót méltató szavai:

"Laluja András kiállítása elé

1934-ben született Esztergomban.
1963-ban szerzett diplomát az Iparművészeti Főiskola díszítő szobrász tanszakán Dósa Farkas András, Borsos Miklós és Illés Gyula növendékeként. Tanulmányi úton járt több európai és közel-keleti országban. 1964 óta folyamatosan szerepel a nyilvánosság előtt. Első egyéni tárlata 1965-ben volt Debrecenben. A Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola szobrász tanszakának tanára volt három évtizeden keresztül. Monumentális és kisplasztikával, valamint épületszobrászattal foglalkozott, a lemezdomborítás és hegesztés jeles művelőjeként. Munkáit embercentrikus tartalom, konstruktív szerkezet és a formaadás lendületes expressziója jellemzi. Több köztéri szobra került felállításra.
Talán ennyi is elég volna, ha Laluja András művészetét, munkásságát lexikonszerű szócikk tömörségével kellene megfogalmazni. Laluja András azonban több volt annál e tájon, hogy letudjuk a méltatását azzal, hogy emlékezetünk lexikonjába írva ennyivel beérjük.
Kötődések. Ezzel a címmel jelent meg egy album a Szlovák Szövetség kiadásában, mely a szlovák nemzetiséghez valamilyen módon kapcsolható művészeket veszi számba. Laluja András esetében ez a cím telitalálat volt. Ha magunkba nézünk lassan-lassan felfedezhetjük, hogy mi valamennyien milyen sok szálon kötődünk dolgokhoz. Családhoz, egy településhez, barátokhoz, egy nemzethez, egy kedvelt jószághoz, virághoz, önmagunk múltjához, álmainkhoz, s közel sem soroltuk fel mindazon szálakat, amelyek befolyásolják, meghatározzák mindennapjainkat.
András esetében mindez tudatosan vállalt és ápolt kötődéssé nemesedett.
Esztergomban született, hisz nagyapja a Keresztény Múzeum gondnoka volt, s szülei ott végeztek a tanítóképzőben. A múzeum szobrainak törölgetésével szerezte az első művészeti impulzusokat. Szülei Kesztölcön kaptak munkát, s az általuk vezetett szlovák kórus és színjátszó csoport felfedeztette vele azt a kultúrát, amely az ő eleinek vérében is csörgedezett. Édesapja betegen tért haza a háborúból, ekkor költöztek haza az ősök földjére, Nézsára.
Érettségi után állást vállalt, s unalmában agyagszobrokat fabrikált. Czinke Ferenc ekkor került Nézsára iskola igazgatónak. Ő beszélte rá, hogy jelentkezzék a főiskolára. 1964-ben felkérték a képzőművészeti gimnáziumba tanítani. Kicsit nehezen állt rá, hiszen a családban már oly sok volt a pedagógus, hogy ő ki akart lépni ebből a körből, csak szobrász akart lenni. Hamarosan belátta, hogy ez a kötődés sem engedi őt más utakra. Életévé vált a tanítás, s addig élt, míg taníthatott.
Az igazi szülőföldet a Cserhát vidéke jelentette számára. Nézsa, Alsópetény, Bánk, Rétság mindig visszavárta, s nem elsősorban a hétvégi ház miatt. Bárhol megjelent térségünkben, volt egy jó ismerőse, egy jó barát, kivel szívesen elbeszélgetett, kivel volt mondanivalójuk egymásnak. S mindig voltak ragyogó ötletei, mindig elindított valamit, hogy rádöbbentsen bennünket, hogy feladatunk, küldetésünk van abban, hogy elődeink üzenetét átadjuk a jövő nemzedékének. Fáradhatatlanul szorgalmazta a régi emlékek fényképezését, a százados síremlékek megmentését, s kifogyhatatlan volt tervekben.
Az 1968-ban Mohácson felavatott majd hét méteres Busó szobor ép ezt a „hidat” fogta meg ragyogóan. Összhatásában egy nonfiguratív alkotásnak tűnik, mely az évszázados múltból származó sokác hagyomány busó álarcaiból áll össze. Nem véletlen, hogy ez az alkotása egy csapásra meghozta számára a szakma és a nagyközönség elismerését. Egykori méltatója így ír a szoborról:
„Különös találkozása a múltnak és jelennek: népi építészeti környezetben – sokác házak között áll…… Mégis úgy érezzük, hogy régtől fogva áll ott, mert annyira szervesen illeszkedik a környezetébe.”
Ez volt Laluja András szobrászművészetének igazi titka. Talán nem túlzás úgy fogalmazni, hogy szemlélete szerint a műveinek is kötődniük kell a környezetükhöz.
„Elképzeléseimet nem csupán felhők alá, házak közé készítem. A helyszínnel való ismerkedés hatására kezd el motoszkálni bennem: mit és hogyan lehet megvalósítani. Egy mű ugyanis elválaszthatatlan a helyétől, környezetétől. Egy szobornak feladata van: felvidítja, megríkatja az embereket. Megette a fene, ha belesimulnak a tájba. Ha eltűnik, elvész, ha észre sem veszik. Akkor már nem is szobor csak egy megtűrt idegen test.”
Még hosszan lehetne beszélni Laluja András életéről, műveiről, itt kiállított terveiről, kisplasztikáiról, korai rajzairól, festményeiről.
Sajnos alkotójuk már nem jelenhetett meg közöttünk. Az ő kötődése nemzetéhez, nemzetiségéhez, családjához, hozzánk Rétság környéki emberekhez, barátaihoz, művészi hitvallásához, egy fűzfához, az élet szeretetéhez mindannyiunk számára például szolgálhat. Emlékezzünk rá úgy, hogy közben fogadjuk meg, tovább gondoljuk az általa megálmodott világot!"

Egyéni kiállítások: 1965 - Debrecen.

Köztéri művei:
Kakas (lemezszobor, 1964, Bábolna)
Figurális lemezdombormű (vörösréz, 1967, Salgótarján)
Busójárás (lemezszobor, 1967, Mohács)
Acélszobor (krómacél, 1970, Szolnok, kórház)
Búzakalász (vaslemez, 1970, Országos Mezőgazdasági Vásár)
Bánki menyecske (bronzszobor, 1984, Bánk)
Haley-üstökös (kőszobor, 1987, Bánk)
Forráskő (kőszobor, 1988, Bánk)
Férfitorzó (lemezszobor, 1989, Rétság, Tiszti üdülő)
Palavichini-emlékmű (fa és vörösrézlemez, 1992, Rétság)
Célzóberendezés (dombormű, 1993, Rétság)
Futók (tégladombormű, Budapest, Sportkórház)
"A háborúk áldozatainak emlékére" - dombormű (vörösréz lemez, 1999, Bánk).

A nézsai ÁFÉSZ kórus

09Az 1969-ben alakult kórus vezetője - és természetesen egyik tagja - Szarka LajosnéMarika néni.

A kórus először népdalkörként, majd néhány év múlva férfiakkal kibővülve vegyeskarként működött.

Magyarországon 86 helyen léptek fel, de külföldön is négy helyre eljutottak.

A kórus több kiváló minősítést is magáénak tudhat, munkájukat a Magyar Rádió számos felvétele őrzi, de énekeltek több népdalgyűjteményt tartalmazó hanglemezen és szerepeltek a Röpülj Páva első televíziós gálaműsorában is. Szarka Lajosné kórusvezetői munkájáért több alkalommal kapott kitüntetést.

dscf0109A kórus tizenötödik évében Láng András akkori plébános kezdeményezésére és vezetésével a régi kórustagokból és a fiatalabb generáció tagjaiból mint Szent jakab Kórus - a nézsai templom kórusa - alakult újjá. András atya, mikor elkreült Nézsáról, mintegy visszaadta a kórust Marika néni kezébe, aki azóta is vezeti.

Egyházi kórusként is sok sikert tudhatnak magukénak, több helry hívták őket énekelni, nem csak egyházi rendezvényekre.

2009. októberében ünnepelték 40. születésnapjukat, amelyre meghívták a korábbi kórustagokat, Láng András atyát, a régi támogatók képviselőit, a szomszéd települések dalosait.

Községünk díszpolgára, Gyurkó Gábor esperes plébános

01Gyurkó Gábor atya 1907. február 14-én Újkécskén született jómódú gazdálkodó család legkisebb gyermekeként.

(Tiszakécske (Újkécske), 1907. - Nézsa, 1998.)

A szülők nagyon fontosnak tartották a két fiú taníttatását. Középiskolai tanulmányait a kecskeméti, majd a budapesti Piarista Gimnáziumban végezte. Nagyon jó eszű, szorgalmas, lelkiismeretes diák volt, különösen a modern természettudományok (matematika, atomfizika, biokémia) érdekelték. Szerzetes tanárnak készült.
Érettségi után piarista kispapként kezdte meg teológiai tanulmányait. Valószínűleg túlhajtotta magát, mert beteg lett, s emiatt a rendből eltanácsolták.
Egy év kihagyása után a váci egyházmegye papnevelő intézetében folytatta tanulmányait.

021932-ben szentelték pappá a váci székesegyházban. Papi szolgálatát Sashalmon kezdte meg káplánként.

1945-ben püspöke Terénybe helyezte adminisztrátorként. Kilenc évig járta a rábízott három falu (Terény mellett Szanda és Szandaváralja) útjait nyári hőségben és téli hóban, sárban, fagyban, gyalog és kerékpáron.

1954-ben Tószegre helyezték. Itt két évig volt. A közelben született, mégsem tudott itt igazán fölmelegedni. Hiányzott neki a nógrádi emberek kedvessége, buzgósága, őszinte szeretete.

031956-ban - nagy örömére - Nézsára került plébánosként. Püspöke nagy felelőséget helyezett a vállára: két-három évenként új és új frissen szentelt kispapot bízott rá, mint első principálisra.
Nézsa megbecsülte őt, ő pedig nagyon megszerette Nézsát és főleg a Nézsai embereket.

1992-ig volt itt plébános, de a nézsaiaktól nem tudott elszakadni.

Úgy tervezte, hogy nyugdíjas éveit Tiszakécskén tölti, hiszen megvolt a szülői ház, közel van a templom, a bolt.
Jellemző rá, alázatos lelkületére, csendesen szolgáló szeretetére, hogy amikor utóda, egykori kedves újmisés káplánja megkérte, hogy maradjon Nézsán "káplánként" amíg a papi feladatokat el tudja látni, nem sokat ingadozott, azonnal igent mondott, s kiköltözött a káplánszobába.

A falu képviselőtestülete 1994-ben úgy határozott, hogy Gyurkó Gábor atyának díszpolgári címet adományoz.

(Az életrajzi adatokért köszönet Kárpáti Zoltánnak)

Szarka Lajosné megyei Príma díjas, községünk díszpolgára

02Szarka Lajosné 1962-től az 1996-os nyugdíjba vonulásáig volt a nézsai általános iskola tanítónője.


Az 1969-ben alakult kórus tagja és vezetője. A kórus először népdalkörként, majd férfiakkal kibővülve vegyeskarként működött. Magyarországon 86 helyen léptek fel, de külföldön is négy helyre eljutottak.

A kórus több kiváló minősítést is magáénak tudhat, munkájukat a Magyar Rádió számos felvétele őrzi, de énekeltek több népdalgyűjteményt tartalmazó hanglemezen és szerepeltek a Röpülj Páva első televíziós gálaműsorában is. Szarka Lajosné kórusvezetői munkájáért több alkalommal kapott kitüntetést.

A kórus rövid szünet után a régi kórustagokból és a fiatalabb generáció tagjaiból mint a nézsai templom kórusa alakult újjá. A kórust jelenleg is Szarka Lajosné vezeti.

061986-tól foglalkozik csuhébaba-készítéssel. Alkotásaival - melyek közül sok kompozíciót zsűrizett a Népi Iparművészeti Tanács - rendszeres résztvevője különböző kiállításoknak, fesztiváloknak, rendezvényeknek úgy itthon mint az országhatárokon túl.

Az országos Prima Primissima díjak mellé a VOSZ nyolc megyei szervezete, közöttük a Nógrád megyei VOSZ is megalapítota a maga Prima díját. 2005 december 10-én - az országos rendezvényt követően - került sor az első művészeti díjak átadására.

Hárman részesültek ebben a rangos elismerésben, közöttük is elsőként vehette át a díjat a nézsai általános iskola nagyrabecsült, nyugalmazott tanítója, Szarka Lajosné Marika néni. Gratulálunk és még sok boldog esztendő kívánunk erőben, egészségben.

A településért végzett odaadó, állhatatos munkájáért 2013-ban a Községi Önkormányzat Díszpolgári címet adományozott Marika néninek.

09Ő így emlékszik vissza életútjára:

Nézsán 1962-ben kezdtem tanítani. Mindig a legkisebbeket, első-másodikos tanító néni voltam 1995-ig. A kicsik mellett éneket is tanítottam a felső tagozatban, mivel a falusi iskolában ritka volt az énekszakos tanár. Kórust is vezettem, gyerekdalokat és népdalokat énekeltünk.

Nézsán jóhangú emberek élnek, könnyű volt megtalálni az első TV-s népdaléneklő versenyre két kislányt, akik a válogatókon túljutva képernyőre kerültek 1969-ben. Később is, megyei versenyek győztesei között gyakran voltak nézsai gyerekek, sőt, a rádióban is énekeltek.

A népdalok szeretete és az említett énekelni tudó és szerető emberek indították el népdalkórusunk megszervezését 1969-ben. Gyűjtés, keresgélés, válogatás, sok munka eredménye volt, hogy mindig a legmagasabb minősítést ítélte nekünk a zsűri. Magyar és szlovák dalaink itthon több, mint 80 helyszínen, emellett Szlovákiában, Ausztriában, Németországban csendültek fel.

05Telt az idő, a menyecskékből nagymamák lettek, de még mindig szép számmal énekelünk, most már egyházi kórusként a templomban minden vasárnap. így lett a népdalokból egyházi népének.

A másik kedves időtöltésem így nyugdíjasan a csuhébabák készítése és abból kompozíciók összeállítása, melyek a családi életet, falusi munkákat jelenítik meg, és főleg karácsonyi témát, díszeket. A Népi Iparművészeti Tanács zsűrije elfogadta, így még több önbizalommal dolgozhatok ezzel a szép anyaggal.

A PRIMA kitüntetés nagy meglepetést szerzett. A legnagyobb örömöm, hogy a környezetem, a nézsai emberek azzal gratuláltak, hogy megérdemelten kaptam. Pedig őnélkülük ez nem lenne, a díj az ő elismerésük is. Köszönet érte nekik is.

01Az anyagi része is nagyon jókor ért. 70 éves családi házunk teljes felújításra szorul. A legnagyobb fájdalom és veszteség pótlására ugyan alkalmatlan: a temetőben állt szüleink és nagyszüleink síremlékét a múlt ősszel ellopták. egy 2 méter magas rézlemezből készült szobrot, névtáblákat egy éjszaka ismeretlenek elvitték.

Akik látták a díjat, egy szép üvegszobrot, azt mondják, emlékeztet arra a szárnyát széttáró szép szoborra, amit testvérem, Laluja András alkotott, aki szintén ott van eltemetve.

Nem csak a családi sír, de az egész temető meghatározó látványa volt.

A szép díj nem kárpótol, de mégis a Gondviselő kezét érezzük ebben az elismerésben. Köszönet érte a felterjesztőnek, köszönet érte a vállalkozóknak, akik nekem ítélték.

Csíktészta és rétes...

04

A nézsai csíktészta

A 2006-os Falunapot egy új kezdeményezés tett még színesebbé. Nézsán a kelt kalácsok mellett létezik egy másik különlegesség, ez pedig a csík.

06Ez a csík nem más, mint a házilg gyúrt, és frissen kifőzött metélt tészta. Erre aztán sokmindent tehető: gríz, dió, mák, pirított káposzta, túró, tejföl, habart lecsó - kinek-kinek ízlése szerint.

Napjainkban egyre kevesebben gyúrnak tésztát. Sokféle száraztészta kapható, nincs is annyi ideje a mai háziasszonyoknak.

Ezért is volt fontos ez a bemutató: a fiatalok megláthatták, hogy mennyire egyszerűen elkészíthető, és változatosan tálalható ez az étel. Arról nem is beszélve, hogy az íze egészen más, mint akármelyik gyári tésztának.

Az ötlet gazdája, Szarka Lajosné szervezte be az asszonyokat, akik örömmel jöttek és gyúrták, nyújtották, aprították - metélték - a tésztát. Olyan is volt, aki csak a jókedvű térsaságot látva állt be a csapatba.

Azóta minden évben nagy sikerre ismétlik a tésztagyúrást, már megszokottá vált a lelkes csapat. A tésztánap pedig olyan sikere van, hogy ebben az évben - 2009. -

09Házi rétes

Az igazi házirétesnek nincs párja, mondják.

06Akkor különösen, ha tényleg házi a házi rétes, azaz otthon készül, otthon nyújtott rétestésztával...

A réteskészítés talán legnehezebb része a nyújtás, hiszen a tésztának nem szabad kilyukadnia. Hogy ez mennyire sikerül, függ attól is, milyen az a liszt - de megéri a fáradság.

A papírvékonyságúra nyújtott lágy tésztába sokféle töltelék kerülhet, évszaktól, alkalomtól is függően.

Sajna itt csak képeket tudunk mutatni, igazi kóstolót nem... azért el kell jönni Nézsára.

Nézsai keltkalács és más házi sütemények

01Minden környéknek, településnek megvannak a maga konyhaművészeti értékei. 

Nézsán a kelt tészták és a házi sütemények tartoznak ide.

A kelt tészták talán leghíresebbike a "kapusznyík" - a pirított káposztával töltött "batyu".

04Ugyancsak kelt tészta az itteni hajtogatott tepertős pogácsa, aminek különlegessége hogy a tepertőt nem a tésztába keverik, dagasztják bele, hanem a hajtogatáskor kenik meg a tésztát a darált tepertővel.

Nem kelt tészta, de nagyon finom a túrós lepény. Ennek is van egy különlegessége: A túróba tört főtt krumpli kerül, ami könnyíti, szaporítja is a tölteléket, illetve felveszi a túró nedvességét. A tetején pedig fahéj illatozik.

06Lehetne még sorolni a finomságokat, de az a helyzet hogy ahány háziasszony, annyiféle különlegesség.

Büszkén mondhatjuk el, hogy süteményeink immár egész Európában ismertek. Nem csak azért, mert a budapesti, évente megrendezett Szlovák Bálokon kóstolhatják a nézsai asszonyok finomságait.

2007-ben öt országból érkezett delegáció járt a térségben, többek között Nézsán is. Lengyel, portugál, román, olasz és bolgár szakemberek kóstolták meg a házi süteményeket - és bizony a "pusztítást" látva bizonyára ízlett nekik mind a 25 féle házi remek.

 

A nézsai viselet

01Nem csak az a bizonyos, irodalomból ismert köntös beszél, hanem beszélnek a népviseletes ruhák is. 


11Nem is akármit, és nem is keveset - csak olvasni kell tudni ezt a jelbeszédet.

Teljes körű „jeltolmácsolást” jelen keretek között nem adhatunk közre, csak némi ízelítőt ebből a csodálatos képnyelvből.

Vannak díszesebb ruhák azoknál, mint amiket Nézsán hordtak, de nekünk ezek legalább olyan szépek, ha tán nem szebbek, mint a legdíszesebb matyó, kalocsai vagy másik vidék, település ruhái. 

A ruha megmondta, melyik vidékre, melyik faluba való a viselője. Itt mifelénk még a vallását is elárulta: ha a pruszlik - hímzett mellény - hátán a csipke felfelé áll, akkor katolikus, ha lefelé, akkor református a viselője.

36A ruha beszélt természetesen a családi állapotról, vagyoni helyzetről, milyen alkalomra vette fel a ruhát a viselője - és még sorolhatnánk. Ugyanakkor az alkalom is meghatározta, milyen ruhát illő fölvenni - Húsvétra, Pünkösdre, első vasárnapra, második vasárnapra, Úr Napjára stb. Összetett volt ez a jelképrendszer, beszédes - és valljuk be őszintén, igen szép, szemet gyönyörködtető látvány. És nem ám csak az ünnepi viselet, hanem a hétköznapok egyszerű ruhái is.

30A régi képeket a faluban gyűjtötte az Őszirózsák (Jasienky) nyugdíjasklub tagsága. A Palóc Kirakó - Falunap 2009. rendezvényünkön többek között ebből a képanyagból nyílt kiállítás „A bölcsőtől a sírig” címmel.

A kiállítás anyagában a képeken kívük helyi berendezési és használati tárgyakat, népviseletbe öltöztetett babákat, különféle eszközöket láthattak az érdeklődők, illetve a nyugdíjasklub tagjainak kézimunkáit is meg lehetett csodálni.

16Az új képek a falunapon készültek, a nyugdíjasklub szervezte a kiállításhoz kapcsolódva azt a bemutatót, ahol közel harminc vállalkozó kedvű öltözhetett be - és öröm volt látni, hogy fiatalok is akadtak közöttük szép számmal.

A ruhák mind a faluból származnak, nem egy közülük száz éves vagy annál kicsit régebbi.

Maradjanak meg minél tovább, viseljék ezeket minél többen, legalább az ünnepnapokon...

Czinke Ferenc grafikusművész

czinkef(Nagyrozvágy, 1926. november 4. - Salgótarján, 2000. november 1.) 

Bozó Gyula írja a "Palócföld" 2006. decemberi számában:

"Emlékek Czinke Ferencről

Nem tartoztam Czinke Ferenc szűkebb baráti köréhez. És mégis - ennek ellenére is - számtalan az emlékem róla. Mert voltak közös fellépéseink, közös tanítványaink és hosszan tartó beszélgetéseink. Ezért tartom nemcsak fontosnak, de indokoltnak is a jeles évfordulón az információk továbbadását. Messzemenőkig szem előtt tartva a tárgyszerűség és a hitelesség követelményeit, és kiemelve egyúttal a kevéssé ismert részleteket. 

01Nézsáról indulva

Mivel nem köztudott Czinke Ferenc Salgótarjánba kerülésének körülménye, ezért erről kell először szólnom. És nem máshol, hanem csakis itt, a Palócföld hasábjain, mert Czinke Ferenc Salgótarjánba kerülése elválaszthatatlan a Palócföldtől, ahhoz szorosan kapcsolódik. Ugyanis a Palócföldhöz keresték és a Palócföldnek találták meg Czinke Ferencet. Az induló megyei folyóirathoz kellett olyan valaki, akinek kezében jól és gyorsan mozog a ceruza, a toll, a kréta és az ecset. Hogy tervezzen, rajzoljon, illusztráljon.

Keresték és megtalálták. Nem könnyen, de nem is túl nehezen. Nem közel, hanem a távoli Nézsa községben, mivel Czinke Ferenc grafikus-tanár családjával Nézsán élt.
Neve nem volt már ismeretlen, de nagyon ismertnek sem volt mondható. Kazári Gyula, a Nógrád Megyei Tanács elnökhelyettese mindenesetre tudott Czinke Ferencről.
03Hogy mennyire fontos kérdésről volt ez esetben szó, mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy maga Kazári Gyula - aki igen fogékony volt a kulturális és művelődésügyi kérdések iránt - ment ki Nézsára, hogy Czinke Ferenccel megbeszélje a lehetőségeket és a további terveket.
Kazári Gyulát elkísérte útjára Bobál Gyula, a Megyetanács sajtó- és propagandafelelőse, aki a Palócfóld megindításán már korábbtól nagy kedvvel buzgólkodott. Amikor a két tekintélyes férfiú bekopogott Czinkéék szerény nézsai otthonába, a család éppen ebédelt.
Grízes tésztát ettek."

A Dornyay Béla Múzeum (2006-ban még Nógrádi Történeti Múzeum) 2006. május 18-án nyílt, "Hitem a művészet", emlékkiállítás Czinke Ferenc születésének 80. évfordulóján  katalógusából:

Czinke Ferenc 1926. október 20-án született a bodrogközi Meszeske tanyán. Édesapja Czinke András, édesanyja Palóczi Erzsébet. Felesége Simon Gizella. Két gyermeke van.

06Elemi iskoláit a tanyavilágban, a középiskoláit Sárospatakon, a Református Tanítóképzo Intézetben végezte.

A NEKOSZ tagjaként a Dési Huber Képzőművész Kollégium egyik alapítója volt. Megszakításokkal rajztanári diplomát szerzett a Magyar Képzőmuvészeti Főiskolán, Derkovits ösztöndíjasként elvégezte a MLEE esztétikai tagozatot. 1961 és 1964 között Derkovits ösztöndíjas, majd 1964-ben a Római Magyar Akadémia ösztöndíjasa volt. 1968-ban és 1972-ben szintén több hónapot töltött Rómában. 1978-ban az olasz kormány támogatását nyerte el.
Vendégtanárként tanított Svédországban és Finnországban. 1990-ben a Sárospataki Foiskola címzetes foiskolai tanárává nevezték ki. Tanulmányúton járt Ausztriában, Törökországban, Csehszlovákiában, Lengyelországban, a Szovjetunióban és Bulgáriában.

1964-tol a salgótarjáni Madách Imre Gimnázium tanáraként, majd 1986-ig a Bólyai János Gimnázium rajztanáraként dolgozott (ez utóbbi intézményben szervezte meg az ország első iskolagalériáját Derkovits Gyula Iskolagaléria néven.)

02Hivatásos festőművész-grafikus. Tagja volt a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének (mely megyei csoportjának közel negyven éven át titkára volt). Tagja volt továbbá a Magyar Alkotómuvészek Országos egyesületének és az UNESCO Nemzetközi Képzomuvészeti Szövetségének, IAA, AIAP (Párizs).

Képzőművészeti munkássága mellett több hazai irodalmi folyóirat közölte glosszáit, novelláit, tanulmányait. Tihanyi mesék címmel magyar-német nyelvu mesekönyve jelent meg 1990-ben. Több könyvet tervezett és illusztrált az Európa Könyvkiadó megbízásából. Murális alkotásai megtekinthetők Badacsonyban, Nógrádgárdonyban, Tihanyban, Salgótarjánban, Pácinban és a kuopioi Palotában (Finnország).

Rézkarcokat, litográfiákat, fametszeteket, kollázsokat, zománcképeket, újabban komputer-grafikákat készített.

05Jelentos sorozatai: Radnóti eclogák, Szlovák táncok, Koskirály, Rekviem a vizekért, édesanyám ikonja, Tihanyi szonáták, Sajkodi esték, Bukott angyal, Káin és Ábel, medvetánc, Józsefet eladják testvérei, Veritas theatri.

Galériája nyílt a pácini Magóchy kastélyban. Salgótarján város és Pácin község díszpolgára.

Jelentősebb kiállítások:

1963-Róma, 1969-Szófia, 1972-Nápoly,
1973-Urbino, Linz, 1976-Velencei Biennálé (önálló gyűjteményes anyaggal),
1986-Ankara, Isztambul, Toronto.

Fontosabb díjak, kitüntetések:

1957 - Az Oktatásügy Kiváló Dolgozója
1961 - Derkovits díj
1965 - SZOT muvészeti díj
1975 - A Magyar Népköztársaság érdemes Művésze
1986 - Nógrád Megyei Pedagógiai díj
1988 - A Magyar Népköztársaság Kiváló Művésze

Ez a weboldal cookie-kat használ. A weboldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába.